Alkohol i bez občanky? Pro některé prodejce žádný problém!

Alkohol i bez občanky? Pro některé prodejce žádný problém!

30.12.2019 | Zákaz prodeje alkoholu mladistvým stále ještě není samozřejmostí. Inspekce odhalila porušení zákona hned ve 132 případech.

<

Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila ve třetím čtvrtletí 198 případů porušení zákona zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Z toho ve 132 případech prodejci porušili zákaz prodeje a podávání alkoholických nápojů osobě mladší 18 let, informoval dnes v tiskové zprávě mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Inspekce uložila od července do konce září za porušení zákonných předpisů 764 pokut ve výši přes 4,2 milionu korun.

Inspektoři při kontrole prodeje, nabízení a skladování tabákových výrobků a alkoholických nápojů provedli za třetí čtvrtletí 1698 kontrol. "U 895 zjistila porušení právních předpisů, což představuje 52,7 procenta z celkového počtu provedených kontrol," poznamenal Fröhlich.

Porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zjistila inspekce ve 198 případech, z toho ve 132 případech provozovatelé prodali alkohol mladistvým. V dalších 44 případech prodejce neumístil viditelný text o zákazu prodeje alkoholických nápojů lidem mladším 18 let, sedmkrát se toto pochybení týkalo chybějícího textu o zákazu prodeje tabákových výrobků mladistvým.

U 189 kontrol využili pracovníci ČOI mladistvé figuranty, při 175 kontrolách spolupracovali s dalšími orgány státní správy, především s policisty, hasiči, celníky a hygieniky, v několika případech také s městskou policií, obecním úřadem či Českou inspekci životního prostředí.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

I pečivo se musí dobře vybírat. Tipy na nákup

29.05.2020 | Cereálie neboli obiloviny představují pro většinu lidské populace důležitou složku potravy, jsou základem výživové pyramidy. Víte ale, které pečivo je pro lidský organismus nejprospěšnější?

Hmyz je nejbezpečnější „maso“, které můžete sehnat

27.05.2020 | Čím dál častěji se diskutuje o tom, že by hmyz mohl být šancí, jak nahradit do jisté míry živočišné bílkoviny ve stravě. A když už ho nyní máme na seznamu hospodářských zvířat, jsou otevřené pro řadu farmářů i dveře k dlouhodobé perspektivě.

Kolik malin je skutečně v malinovkách?

26.05.2020 | Točená malinová limonáda z obliby nikdy nevyjde. Že má v našich srdcích ještě místo potvrdil i její velký „comeback“ zhruba před pěti lety, kdy se osvěžující nápoj, který spolehlivě zabarví jazyk, opět dostal do nabídky restaurací a stánků. Nostalgie zákazníků z malinovky udělala takřka přes noc hit. Stala se dokonce jedním z nejvíce objednávaných nápojů a dostala do závěsu i klasickou nabídku syceného nealka.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Červnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont