6 květin, které se vyplatí pustit do kuchyně

6 květin, které se vyplatí pustit do kuchyně

15.01.2019 | Taky si nedovedete představit vaření bez svěžích bylinek? Pak popusťte fantazii ještě o kousek dál, a vyzkoušejte jedlé květy. Pokrmy jimi můžete skvěle dochutit. Víte třeba, že pampeliška dodá jídlu grády, zatímco begónie se postará o ovocnou vůni?

Některé květiny si můžete i snadno vypěstovat v nádobkách: "Vhodné jsou květy hvozdíku zahradního, lichořeřišnice, měsíčku lékařského, pampelišky, růže, violky, begonie, fuksie, mečíku, popence, máku, aksamitníku, brutnáku, sedmikrásky a samozřejmě květy bylinek – šalvěje, yzopu, saturejky, pažitky, tymiánu a řady dalších,“ vyjmenovává Lucie Šefrna, zakladatelka Bylinkofestu. Květy je možné přidávat do čajů, nápojů, polévek, salátů, ozdobit jimi dezerty, sýry, zmrzlinu. Nakládají se do oleje a octa, který tak získá specifickou chuť. Je možné je smažit, nebo jimi ovonět třeba cukr.

1. BEGÓNIE

Begónie jsou krásné okrasné květiny, které hýří barvami a mají navíc i zajímavou ovocnou příchuť. Díky tomu se hojně využívají i při vaření. Okvětní lístky se nejlépe hodí do ovocných i zeleninových salátů, kterým dodají luxusní chuť i atraktivní barevnost, až se sliny sbíhají.

2. KARAFIÁT

Okvětní lístky karafiátu mají kořenitou a sladkou vůni. Jak je servírovat? Před použitím odstraňte bílou část okvětních lístků, ty mají totiž nahořklou chuť. Okvětní lístky jsou vhodné pro výrobu sirupu, je možné je přidat do ovocných salátů, ovocných šťáv i do vína.

3. MACEŠKA

Maceška je sladce vonící květina. Používá se nejen jako dekorace na talíři, ale přimíchává se i do letních salátů. Přes zimu si zkuste vytvořit jedlou dekoraci v podobě mražených květů, stačí květy potřít bílkem, posypat jemným krystalovým cukrem a nechat zaschnout.

4. ORCHIDEJ

Orchidej je krásná kytka, která navíc i skvěle chutná. Přidat ji můžete do salátů nebo třeba partnera překvapit tím, že květ vložíte do skleničky se šampaňským. Tato kombinace vypadá luxusně a navíc kytku poté můžete sníst.

5. RŮŽE

Obsahuje velké množství vitaminu C a zachovává si ho i po usušení. Dají se z ní připravit osvěžující nápoje. Okvětní lístky růží ozdobí a vylepší chuť všem druhům dezertů. Dále se mohou přidávat do ovocných šťáv a k přípravě růžového sorbetu.

6. PAMPELIŠKA

Pampelišky jsou plné antioxidantů a minerálů, obsahují hlavně velké množství draslíku. Rostliny jsou sice hořké, ale pikantně okoření salát. Výborný je také pampeliškový sirup. Pampeliška se přidává i do čajových směsí.

Vše o květinách, o jejich pěstování i využití je možné se dozvědět na jarním ročníku veletrhu FOR DECOR &HOME, který se koná 17. – 19. ledna 2019 na výstavišti v Praze - Letňanech. Na jednom místě najdete inspiraci i odborné poradenství.

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

Začarovaný "máslový" kruh: Česká produkce je kvalitní, přesto si máslo necháváme dovážet

16.07.2019 | Podíl dovozu na české spotřebě másla přesahuje 50 procent, Česká republika přitom patří mezi kvalitní producenty. Jeho spotřeba se také zvyšuje. V roce 2017 průměrný Čech zkonzumoval 5 kilogramů másla.

V Novém Jičíně se chystá Pivobraní, bude tam přes 100 druhů piv

20.06.2019 | Více než 100 druhů piv včetně letních speciálů uvařili sládci na festival Pivobraní, který se v sobotu uskuteční v Novém Jičíně. Představí se tam 30 pivovarů a kromě regionálních piv budou návštěvníci moci ochutnat také chmelové moky z Francie, Polska, Slovenska, Belgie a Itálie. ČTK to dnes sdělila mluvčí novojičínské radnice Marie Machková.

Stát chce dát na konzumaci ovoce více peněz pro menší školy

23.07.2019 | Ministerstvo zemědělství chce zvýšit dotace pro malé školy s méně než 150 žáky na program Mléko, ovoce a zelenina do škol. Naopak větším školám chce podporu o desetník na porci snížit. U menších škol je podle důvodové zprávy k vládnímu nařízení, které v pondělí projedná vláda, problém s distribucí.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Srpnové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a vybraných novinových stáncích sítě Valmont