„Bezpečnost“ drůbežího masa je v ČR vysoká

„Bezpečnost“ drůbežího masa je v ČR vysoká

13.07.2010 | Státní veterinární správa ČR v posledním červnovém týdnu na jednání v Bruselu prezentovala názor na návrh Komise na kontroly přítomnosti salmonel v drůbežím mase.

<

Stejně jako ostatní členské státy i čeští zástupci ocenili návrh sledovat pouze přítomnost salmonel s přímým dopadem na lidské zdraví. Nicméně zřejmě bude nutné, aby komise ještě upřesnila pravidla odběru vzorků a ekonomické dopady.

kuřecí masoČR na jednání zdůraznila, že kontrola bezpečnosti drůbežího masa, zejména pokud se týká salmonel, je zajištěna již na úrovni prvovýroby a ve všech ostatních fázích výroby, zpracování a distribuce až ke konečnému spotřebiteli. V průběhu celého procesu se odebírají kontrolní vzorky a na základě analýzy rizik se pozornost kontrol soustřeďuje na tzv. kritické body, jejichž sledování musejí zajišťovat sami výrobci.

Kontrola prvovýroby je prováděna na základě nařízení č. 2160/2003. Od roku 2009 probíhá v ČR národní program tlumení salmonel v chovech kuřecích brojlerů a od počátku letošního roku národní program pro tlumení salmonel v chovech krůt chovaných na maso. Tyto programy navazují na obdobný program v rozmnožovacích chovech a v chovech nosnic.

Tento postup praktikovaný v ČR přináší efekt. Byl zaznamenán takový pokles, že v prostředí výkrmu kuřat jsme dosáhli zhruba 5 %, což je velmi dobrý výsledek, zejména v porovnání s ostatními členskými zeměmi.

Další informace na: www.svscr.cz

PŘEDPLATNÉ

Mohlo by vás zajímat

To by se nám líbilo! Lindt & Sprüngli představil devítimetrovou čokoládovou fontánu

11.09.2020 | Švýcarský výrobce čokolády Lindt & Sprüngli představil ve čtvrtek obří devítimetrovou čokoládovou fontánu. Doufá, že si ji do nově otevřeného domu čokolády poblíž Curychu každoročně přijde prohlédnout na 350 000 lidí.

Někdo to rád čokoládové. Tipy, jak nechat namlsat tělo i duši

14.09.2020 | Včera oslavila čokoláda svůj svátek - 13. září je každoročně Mezinárodním dnem čokolády. Každý z nás, kdo jí má rád ale ví, že žádný speciální den nepotřebujeme - protože na mlsání se hodí všech 365 dní v roce. A tady jsou tipy, jak si užijete ještě víc!

Plošné kolapsy včelstev se promítnou do ceny medu

17.09.2020 | Med v Česku zřejmě podraží. Jarní úhyn včelstev a malé snůšky totiž vedly k tomu, že na některých místech republiky včelaři nevytočili žádný med. Vyplývá to z informací ČTK od včelařů a Antonína Přidala z brněnské Mendelovy univerzity. Jak se připravit na to, aby se podobná situace neopakovala, odborníci neví.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

Zajdětě si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách BILLA, PENNY MARKET a KAUFLAND a na vybraných novinových stáncích sítě Valmont