Obaly by už nemusely být z ropy ale z mléka. A daly by se i sníst

Obaly by už nemusely být z ropy ale z mléka. A daly by se i sníst

28.08.2016 iDNES.cz

Snadno rozložitelné, nebo dokonce jedlé obaly jsou na vzestupu. V budoucnu by se sýry či maso mohly balit do jedlých fólií vyrobených z mléčného proteinu. Jídlo by se tak mohlo konzumovat dokonce i s obalem.

V obchodech najdete ekologické tašky, můžete nakupovat v prodejnách do vlastních krabiček, v Americe zase vymysleli jedlé držáky na sixpacky. Co ale ty tenké plastikové fólie, do kterých se balí třeba sýry nebo maso?

Ukazuje se, že tyto obaly je složité recyklovat, jak píše agentura Bloomberg. Podle některých výzkumů dokonce uvolňují do jídla chemikálie. Navíc přispívají k rychlejší kazivosti potravin. Proto se vědci v USA rozhodli najít takovou fólii, která by tyto problémy vyřešila a výsledek je jedlý.

Mléko obsahuje protein zvaný kasein, ze kterého se dá vyrobit jedlý ochranný obal. Nová fólie na bázi kaseinu je až pětsetkrát účinnější v ochraně potravin před kyslíkem. Je dokonce efektivnější než současné jedlé obaly vyráběné ze škrobu a zároveň chrání potraviny, které jsou citlivé na světlo.

„Všechno je stále v menších a menších obalech, což je skvělé třeba na obědy do školy, ale pak se produkuje strašně moc odpadu,“ říká Laetitia Bonnaillie, jedna z vědkyň pracující na vývoji fólie. „Jedlé obaly mohou být k těmto účelům báječné,“ dodává.

Rozpouští se ve vodě

Fólie se vyrábí z vody a kaseinového prášku, navíc vědci přidali glycerol a citrusový pektin. Glycerol napomáhá tomu, aby byla fólie jemnější, citrusový pektin zase zlepšuje strukturu, aby byla odolnější proti vlhkosti a vysokým teplotám. A obal má i další výhodu. Kromě snadné rozložitelnosti je jedlý, tělu prospěšný, a do materiálu se dají přidat třeba vitamíny. Takový obal by měl využití i při přípravě instantních polévek či kávy, prostě by byl součástí konzumovatelné části. Například káva by se připravovala ve vodě i s obalem.

To je ale zároveň i určitou nevýhodou jedlé fólie, protože by se rozpustila ve vodě. To znamená, že by se produkt musel balit do dalšího ochranného obalu, aby zůstal čistý. Podle vědců by ale i tak kaseinový obal pomohl životnímu prostředí, protože se stejně produkty balí často do několika vrstev.

Obal by se v tenké vrstvě mohl rozprašovat třeba na cereálie, které si udržují křupavost díky cukrové pokrývce. S kaseinovým filmem by zůstaly křupavé bez cukru.

Zatím je ale výroba rozložitelného plastu z kaseinu relativně drahá, především v době, kdy je cena ropy nízká. Podle vědců potrvá ještě dlouho, než se začne kaseinová fólie široce používat.


Mohlo by vás zajímat

Coca-Cola bude v Praze vyrábět rostlinná mléka pro Evropu

29.05.2018 | Nápojářská společnost Coca-Cola HBC ČR a Slovensko dnes otevřela v pražských Kyjích dvě zmodernizované linky za více než 300 milionů korun. Bude nově vyrábět nápoje rostlinného původu, tzv. rostlinná mléka, pod značkou AdeZ pro 11 evropských států, v ČR a na Slovensku se začnou prodávat na přelomu roku.

Chléb je opět v kurzu. Jak poznat ten nejlepší?

24.05.2018 | Díky populárním farmářským trhům se v posledních letech stal hitem chléb kvasový. Přitom už v 15. století za vlády Jiřího z Poděbrad se peklo dvanáct druhů chleba. V České republice přitom máme dnes více než 700 pekáren, které vyrobí denně zhruba milion pecnů. Jak ale poznat ten skutečně kvalitní?

Venezuelský prezident nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi

29.05.2018 | Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro nařídil převzetí všech obecních trhů v zemi, které budou nyní přímo řízeny novým vládním úřadem.

Nové číslo CZ TEST právě v prodeji!

202404

Zajděte si pro svou porci čtení o kvalitě potravin. Nové číslo koupíte v prodejnách Kaufland, Albert, Globus, Tesco a COOP, na vybraných novinových stáncích sítě Valmont a dalších, včetně vybraných poboček České pošty.